Z prochu powstałeś w proch się obrócisz

…ale nie za szybko bo to by Kościołowi nie pasowało…

za Wiki:

Katolicyzm

W XVIII w. nasiliły się żądania ze strony racjonalistów, aby pozwolić na kremację. Spowodowało to tylko podkreślenie zakazu kremacji przez Kościół łaciński.

W latach 60. XX w. nastąpiło złagodzenie tego zakazu. W instrukcji De cadaverum crematione Stolica Apostolska pozwoliła na kremację zwłok w wyjątkowych, uzasadnionych ważnymi okolicznościami wypadkach i pod warunkiem, że nie jest ona traktowana jako manifestacja braku wiary w zmartwychwstanie ciał zmarłych[9]. Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary wyraźnie stwierdza, że w katolicyzmie odwieczny pobożny zwyczaj chowania ciał zmarłych powinien być podtrzymywany i że kremacja jest obca duchowi katolickiemu:

Quote-alpha.png

Musi być dołożona wszelka troska, by wiernie zachował się zwyczaj grzebania zwłok wiernych; dlatego ordynariusze za pomocą odpowiednich wskazówek i napomnień będą się troszczyli o to, aby lud chrześcijański unikał kremacji zwłok i nie wycofał się, z wyjątkiem przypadków prawdziwej potrzeby, z praktyki grzebania, którą Kościół zachował i ozdobił uroczystymi obrzędami[10].

Chrześcijański pogrzeb ciała wyraża wiarę, że nie zostało ono przez śmierć ostatecznie zniszczone, lecz w przyszłości będzie ono wskrzeszone do życia, na wzór zmartwychwstałego ciała Chrystusa. Dlatego zwyczajna liturgia pogrzebu nie może być stosowana w przypadku chowaniu popiołów[11]. Stwierdziła to Kongregacja ds. Kultu Bożego w styczniu 1977 r.:

Quote-alpha.png

Nie chodzi o to, żeby potępić kremację, ale raczej zachować prawdziwość znaku w działaniu liturgicznym. Faktycznie popioły, które są znakiem zepsucia ciała ludzkiego, nie wyrażają odpowiednio charakteru [śmierci] jako zaśnięcia w oczekiwaniu Zmartwychwstania. Poza tym ciało, nie popiół, przyjmuje liturgiczną cześć, bo przez Chrzest stało się świątynią Ducha Świętego[12]

Mimo to, od 1997 pozwala się (za zgodą miejscowego biskupa) na odprawianie mszy pogrzebowej nad urną z prochami zmarłego. Współcześnie wiele cmentarzy katolickich posiada specjalnie wydzielone miejsca do pochówku urn z prochami (tzw. kolumbaria)[potrzebne źródło].

W październiku 2011 roku Konferencja Episkopatu Polski wydała zalecenie, aby obrzędy liturgiczne odbywały się nad trumną z ciałem. Spopielenie zwłok i pochowanie urny powinno odbyć dopiero po obrzędzach liturgicznych. Dopuszczalne są jednak odstępstwa od tej reguły – sprowdzenie prochów z zagranicy lub trudności w zebraniu rodziny na dwóch uroczystościach[13].

10 listopada 2011 roku Konferencja Episkopatu Polski wydała “List pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji)” przeznaczony do odczytania 13 listopada 2011 roku. Biskupi w tym dokumencie zachęcają katolików do tradycyjnej formy pogrzebu, sprzeciwiają się rozsypywaniu prochów w miejscach pamięci oraz przechowywaniu urny z prochami w domu[14].

Moje zwłoki na szczęście tego problemu nie będą miały gdyż mam dla nich lepszy plan, natomiast bardzo wiele osób w Polsce chciało by swoje zwłoki po prostu spopielić i pochować wedle religii, którą wyznają. Niestety jak zwykle Kościół Katolicki jest 1000 lat za murzynami (przepraszam wszelkich urażonych murzynów) i trzeba go na siłę ciągnąć do cywilizacji. JAK ZWYKLE.

Czytałem gdzieś (nie znajdę teraz źródła), że w Szwecji ciepło z pieców kremacyjnych służy do ogrzewania miast. W ten sposób nawet po śmierci ludzie mogą w jakiś sposób przysłużyć się innym. W Polsce ponoć odsetek kremacji to 7%. W Japonii ponad 98%. Co prawda mają oni ze trzy razy większą populację i  religię, która nie jest aż tak walnięta w głowę, ale i tak jest to imponujący wynik.

A u nas – wygląda na to, że Kościół Katolicki chce używać martwych ciał swoich wiernych jako narzędzia w ideologiczno-teologicznej propagandzie. Że to jakiś symbol świętości i inne czary mary rodem z Hogwartu. Jest to jeszcze jeden element, który najdalej za dwie dekady się zdezaktualizuje bo jakiś kolejny papieżyna w Watykanie stwierdzi, że teraz Duch Święty mówi mu co innego niż jemu poprzednikowi. Co generalnie wskazuje na to, że należało by powiedzieć temu Duchowi aby się odp>lił do czasu, aż się zdecyduje. Bo póki co to zapis jego osiągnięć z ‘imponującym’ ma tyle wspólnego, że jest imponująco żałosny.

W każdym razie – nawet jeśli jesteście młodzi – spiszcie testament. Niewiele zachodu a głowa będzie spokojna.

Advertisements

Nocturnal primate - dumb as I am now it used to be worse.

Tagged with: , , , , , ,
Posted in activism, atheism, life, rant, religion

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: